Blog

Dlaczego latarnia morska w Świnoujściu jest tak wyjątkowa? Zarezerwuj nocleg w West Baltic Resort i przekonaj się na własne oczy!

Latarnia morska w Świnoujściu wyróżnia to nadmorskie miasto nie tylko na tle Polski, ale i Europy. Rezerwując nocleg w West Baltic Resort, możesz zobaczyć ją na własne oczy, a przy okazji poddać się urokowi i zdrowotnemu wpływowi nadmorskiego klimatu. Co ciekawe, Świnoujście stanowi atrakcję samą w sobie – jest bowiem jedynym miastem w Polsce położonym na wyspach, pomiędzy którymi przemieszczają się promy i które nie ma lądowego połączenia z resztą Polski (istnieje takie od strony niemieckiej). Czym jeszcze może zaskoczyć ten kurort? Sprawdźcie sami!

Najwyższa latarnia morska w Polsce

Spis treści:
Zwiedzanie miasta
Czym się wyróżnia latarnia?
Międzynarodowy Dzień Latarni Morskiej
Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w Świnoujściu
Latarnia Morska Świnoujście cennik i godziny otwarcia
Latarnia Morska Świnoujście dojazd
Smaczki Świnoujścia – podsumowanie

Planujecie nocleg w Świnoujściu? Co poza latarnią morską warto tu zwiedzić?

Świnoujście, słynące między innymi z latarni morskiej, to niezwykle atrakcyjny kurort nadbałtycki położony w województwie zachodniopomorskim, nad Zalewem Szczecińskim i rzeką Świną, tuż obok granicy z Niemcami. Turyści zachwycają się tu pięknym deptakiem nadmorskim, który po zachodzie słońca przemienia się w wielki plac koncertowy. Mnóstwo jest tu barów, kawiarni i restauracji. Niedaleko głównej promenady rozciąga się piękna piaszczysta plaża, która miejscami szeroka jest nawet na 100 m. Świnoujście to idealne miejsce dla żeglarzy, wędkarzy, ornitologów i miłośników natury, która jest tutaj przepiękna i niezwykle urozmaicona. To również atrakcyjne miasto pod względem turystycznym. Jest tu kilka naprawdę cennych obiektów, które warto zobaczyć. Każdy turysta powinien przejść się dziewiętnastowiecznym Parkiem Zdrojowym, zobaczyć zabytkowe budowle portowe i kapitanat, a także dawną stocznię, schron, dom szachulcowy oraz piękne kościoły. To jednak nie wszystko. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych atrakcji.

Latarnia morska

Nazywana Królową Jasności powstała w 1857 roku i jest najwyższą ceglaną latarnią na świecie. Co ciekawe, nawet ruchome wydmy nie były w stanie jej przekrzywić ani przesunąć. Ale więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Stawa Młyny

To wiatrak, który jest symbolem miasta i znakiem nawigacyjnym, do którego marynarze przybywali zażywać okładów z prozdrowotnego błota. Biały wiatrak, który powstał w 1873 roku, znajduje się na szczycie zachodniego falochronu. Warto zobaczyć go z bliska, ponieważ znajduje się bardzo malowniczym miejscu.

Promenada

Dwunastokilometrowa promenada rozciąga się od dzielnicy uzdrowiskowej Świnoujścia aż do granicy z Niemcami. Deptak ten to idealne miejsce na spacery i przejażdżki rowerowe. Można tu także znaleźć wiele eleganckich sklepów, restauracji, kawiarni, a nawet kasyno oraz fontannę i muszlę koncertową.

Muzeum Rybołówstwa

Instytucja mieści się w najstarszym budynku w Świnoujściu (zbudowano go w latach 1804-1806), czyli w dawnym ratuszu miejskim na Placu Rybaka. Zobaczyć tu można eksponaty prezentujące faunę mórz i oceanów, różne narzędzia służące do połowu ryb, a także modele żaglowców i statków rybackich.

Centrum miasta w  Świnoujściu

Fortyfikacje

Do dziś dzień zachowały się trzy z czterech wybudowanych w XIX wieku: Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda (znajdujący się w pobliżu latarni morskiej), Forty Zachodnie: Fort Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski. Wszystkie są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Fort Anioła wybudowano w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (obecnie jest to Zamek Św. Anioła w Rzymie). Fort Zachodni powstał w latach 1843-1863, był wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do roku 1962 stacjonowały tam wojska radzieckie. Fort Gerharda wchodził w skład Twierdzy Świnoujście. Obecnie można w nim oglądać ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji oraz eksponaty znalezione na ich terenie.

Podziemne miasto

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin to stosunkowo nowa atrakcja Świnoujścia. Tajemnicze schrony bardzo długo były ściśle tajne; aż do roku 2013 wiedzieli o nim tylko nieliczni. Muzeum Ochrony Wybrzeża w Świnoujściu, którego filią jest Podziemne Miasto, oferuje turystom niestandardową formę zwiedzania tego obiektu. Bilet wstępu to forma przepustki, która upoważnia zwiedzających do wejścia na teren jednostki, gdzie wraz z pozostałymi ochotnikami mają do wykonania misję: Muzea Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Rybołówstwa Morskiego albo Historii Twierdzy Świnoujście.

Dziewicza przyroda

Karina 44 wysp, poza wyjątkowymi zabytkami architektonicznymi, potrafi zachwycić swoją niezwykłą naturą. Świnoujście leży bowiem w wyjątkowo pięknym otoczeniu. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek dla amatorów plaży, ale także wielbicieli żeglarstwa, wędkarstwa oraz długich wycieczek rowerowych i kajakowych. W obrębie Świnoujścia znajdują się wyjątkowe, dziewicze miejsca. Wielbiciele ptaków powinni udać się do rezerwatu przyrody Karsiborska Kępa. Jest to niezwykłe siedlisko wielu rzadkich gatunków oraz miejsce krzyżujących się tu tras wielu ptasich wędrówek. Według badaczy na miejscu można spotkać nawet kilkaset gatunków ptaków.

Na przechadzki czy też rowerowe wycieczki zaprasza rezerwat Karsiborskie Paprocie, który obejmuje ogromny teren 38 ha na wyspie Uznam. Porastają go wyjątkowe okazy, w tym bujne paprocie osiągające nawet kilka metrów wysokości. Będąc na wyspie Wolin, warto się wybrać do Wolińskiego Parku Narodowego uznawanego za najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego z cudownymi lasami bukowymi.

Czym wyróżnia się latarnia morska w Świnoujściu? Kiedy warto zarezerwować nocleg w West Baltic Resort, aby dowiedzieć się o niej więcej?

Latarnia Morska w Świnoujściu jest jedną z największych atrakcji turystycznych na zachodnim wybrzeżu Polski i niewątpliwie najpiękniejszą wizytówką miasta. Ma 67,7 metrów wysokości (jej światło wyniesione jest na ponad 65 metrów nad poziom morza) i ponad 300 krętych schodów. Dzięki tej wysokości światło latarni może być widoczne z ok. 46 km. Do dziś jest najwyższą latarnią nie tylko na wybrzeżu, ale także na Bałtyku i jedną z najwyższych na świecie. Prawdopodobnie jest najwyższym tego rodzaju obiektem wzniesionym z cegły klinkierowej na świecie. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne panujące na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia emituje poza światłem białym również światło czerwone. Od 1958 roku obiekt pełni rolę radiolatarni i wysyła sygnał rozpoznawczy „SW” według alfabetu Morse’a.

Latarnia składa się z trzech części: wieży (zbudowanej z ceramicznej cegły) i przylegających do niej od strony północnej i południowej dwukondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły. W budynkach tych znajdują się urządzenia radiolatarni, a także pomieszczenia dla obsługi. W latarni zainstalowano aparat Fresnela I klasy. Jej administratorem jest Urząd Morski w Szczecinie. Jakie widoki rozciągają się z wieży?

Położenie

Latarnię Morską w Świnoujściu wyróżnia poza wysokością jej położenie. Z góry budynku rozpościera się zachwycający widok na Świnę (ujście Odry) i całe miasto należące do zespołu portów Szczecin. Stojąc na jej wieży, ma się u stóp widok na port, w którym odbywa się rozładunek dużych statków transportowych. Wielkie jednostki pływające nie należą tu do rzadkości. Można także podziwiać słynny gazoport, czyli terminal morski LNG, i bardzo długie falochrony w pobliżu latarni. Na zachodzie zachwyt wzbudzają niemieckie kąpieliska i uzdrowiska na wyspie Uznam, na wschodzie – klify wyspy Wolin i Międzyzdroje, a od południa – Zalew Szczeciński. Warto zatem pokonać ponad 300 stopni, aby móc rozkoszować się tymi niezwykłymi widokami. Jaka jest historia wieży?

Historia

Budowę zaawansowanej technicznie latarni morskiej w Świnoujściu rozpoczęto w 1854 roku. Brakowało wówczas w okolicy znaków nawigacyjnych, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglarzom na Morzu Bałtyckim rozpalano ogniska na wydmach w osadzie Chorzelin. Budowa wieży trwała trzy lata. Po raz pierwszy swoim świtałem rozbłysnęła 1 grudnia 1857 roku. Aby zapewnić stabilność całej konstrukcji, fundamenty osadzono na wbitych w grunt palach. Ten dwukondygnacyjny budynek służył latarnikom i ich rodzinom jako dom. Sama wieża, z ogromną lampą na olej słonecznikowy i soczewką Fresnela, miała przekrój ośmiokątny.

Jakość nowej latarni pozostawiała wiele do życzenia, na co miały wpływ m.in. użycie do budowy cegły licówki o słabej jakości oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. W krótkim czasie okazało się, że wymaga ona gruntownego remontu. Pierwsze prace wykonano już kilka lat po uruchomieniu latarni, a gruntowna przebudowa odbyła się w latach 1902-1903. Zmieniono wówczas jej pokrycie i kształt na cylindryczny.

W 1997 roku, po analizie ekspertów, konieczna była przebudowa i rewitalizacji latarni. Po zakończeniu prac 5 sierpnia 2000 roku obiekt został ponownie udostępniony dla zwiedzających. Dzięki zaangażowaniu Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich w przyległym do latarni budynku utworzono muzeum. Mieszkańcy Świnoujścia dbają nie tylko o stan techniczny wieży, ale też o rozpowszechnianie związanych z nią tradycji. Kiedy warto przyjechać do miasta, aby być świadkiem wyjątkowego święta?

Statek kontenerowy przy Stawie Młyny

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskiej

Na całym świecie Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich obchodzony jest w trzecią niedzielę sierpnia. Świnoujście świętuje wówczas przez cały weekend. Na ulicach miasta można zobaczyć paradę Neptuna i jego świty, ducha latarnika, a także chrzest morski o zachodzie słońca czy posłuchać szant. W tym czasie zwiedzanie obiektu jest całkowicie za darmo. Co roku organizowany jest również bieg wspinaczkowy na latarnię (dotychczasowy rekord wynosi 1 minutę i 48 sekund). Właśnie wtedy warto zarezerwować nocleg w naszym ośrodku wypoczynkowym i spędzić weekend na doskonałej zabawie. Gdzie jeszcze warto się wówczas wybrać?

Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w Świnoujściu

W przyległym do wieży budynku mieści się, oddane do użytku 2001 roku, Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, w którym znajdują się rozmieszczone w trzech salach ekspozycje o tematyce morskiej, powiązane z techniką nawigacyjną, siedemdziesięciokilogramowy strój nurka czy żarówka o potężnej mocy 4200 W. Są tam również elementy wyposażenia statków i urządzenia ratownictwa morskiego. Przed wejściem do muzeum stoją stare łodzie rybackie.

Zarezerwowałeś nocleg w West Baltic Resort? Sprawdź, w jakich godzinach otwarta jest latarnia morska, poznaj ceny biletów i dowiedz się, jak do niej dojechać

Latarnia morska w Świnoujściu jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Przed przyjazdem warto jednak zapoznać się z godzinami otwarcia, które różnią się zależnie od sezonu, oraz z cenami biletów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Godziny otwarcia:

  • od marca do końca czerwca i od 1 września do końca października latarnia jest czynna w godzinach 10.00-18.00,
  • od lipca do końca sierpnia czas zwiedzania wydłużony jest o dwie godziny - od 10.00 do 20.00,
  • od 1 listopada do końca lutego latarnia czynna jest nieco krócej - od 10.00 do 16.00.

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • bilet normalny – 8 zł,
  • bilet ulgowy – 5 zł,
  • bilet grupowy (od 20 osób) – 4 zł.

Jak dojechać do wieży?

Latarnia mieści się przy ulicy Bunkrowej 1. Oczywiście ze względu na swoją wysokość jest jednym z najwidoczniejszych obiektów w mieście. Aby do niej dojść lub dojechać, należy się kierować wzdłuż ulicy Ku Morzu, która po minięciu gazoportu robi się węższa i bardziej kręta. Z tego też względu w sezonie mogą tworzyć się korki, dlatego warto zastawić auto na parkingu za gazoportem i stamtąd udać się na przechadzkę do latarni. Po drodze przy okazji można zobaczyć ruiny bunkrów z II wojny światowej oraz Fort Gerhard, który jest udostępniony dla zwiedzających. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na dojazd do latarni samochodem, to obok znajduje się niewielki parking.

W sezonie wakacyjnym do latarni bez problemu dojedziemy autobusem spod dworca PKP w Świnoujściu. Można też dotrzeć drogą morską, dzięki statkom wycieczkowym, które w sezonie letnim pływają codziennie. Bilety są do nabyć w kasie na nabrzeżu w dniu rejsu, a także na statku.

Jeśli planujesz zwiedzić Świnoujście, sprawdź naszą ofertę i zostań na dłużej

Odwiedzając Świnoujście warto zdecydować się na wypoczynek w West Baltic Resort Wellness & Spa. Jest to ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany w najspokojniejszej części tego miasta - Dzielnicy Nadmorskiej, bezpośrednio przy wejściu na plażę.

Ten renomowany ośrodek to idealne miejsce na na pobyt wypoczynkowy i zdrowotny, a także jako baza wypadkowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Przyjeżdżając tu, możecie odpoczywać w dowolny sposób – możliwości jest wiele. Miasto ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom nocnych szaleństw, jak i osobom szukającym relaksu i odpoczynku. Miejsce to sprawdzi się również na romantyczny weekend nad morzem czy też na dłuższy pobyt w celu podreperowania swojego zdrowia.

Plaża nad morzem Bałtyckim

Co więcej, do naszego ośrodka warto przyjechać nie tylko latem, ale też zimą, aby odpocząć od codziennych obowiązków i zregenerować siły. West Baltic Resort doskonale nadaje się także na wyjazdy biznesowe, szkoleniowe czy integracyjne. Meeting-room oraz sala konferencyjna udostępniania jest gościom ośrodka nieodpłatnie.

Świnoujście to przepiękne i wyjątkowe miasto, posiadające wiele walorów, zarówno tych naturalnych, jak i architektonicznych. Warto zajrzeć w te strony, aby delektować się urokliwą przyrodą i pięknem polskich plaż. A i zwiedzający będą zadowoleni. Obowiązkowo trzeba oczywiście wejść na Latarnię Morską, zobaczyć wiatrak Stawa Młyny czy podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Niezwykłym doświadczeniem będzie też spacer po aż dwunastokilometrowej promenadzie, jak również dziewiętnastowiecznym Parku Zdrojowym. A to jedynie niektóre smaczki Świnoujścia. Sprawdźcie sami!

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Nasze obiekty


Aparthotel Baltic Spa
Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
West Baltic Spa Resort

West Baltic Resort

Stefana Żeromskiego 22
72-600 Świnoujście

Tel. 0048 91 888 90 02
Tel. / Fax 0048 91 322 10 23
e-mail: info@westbaltic-resort.pl

Realizacja: blauge

Aparthotel Baltic SpaHotel MariSolFeniks ApartamentyRóża WiatrówApartament PegazLast minute Swinemuende