WestBaltic ResortHistoria ośrodków wypoczynkowych nad morzem

Historia ośrodków wypoczynkowych nad morzem

Nadmorskie ośrodki wypoczynkowe, rozciągające się od Świnoujścia po Hel, przyciągały turystów i letników już od początku dziewiętnastego stulecia. Początkowo letnicy zatrzymywali się głównie w cichych i spokojnych rybackich wioskach, ale już wkrótce – bo w drugiej połowie XIX wieku – cały region usiany był kąpieliskami i uzdrowiskami, a letnicy zaczęli zjeżdżać z całej Europy Środkowej. Niektóre z popularnych wówczas miejscowości zachowały swój charakter do dziś, inne zostały już nieco zapomniane.

Historia ośrodków wypoczynkowych nad morzem

Spis treści:
Początki ruchu turystycznego w Polsce
Międzyzdroje
Rewal i Pobierowo
Ustronie Morskie
Kołobrzeg
Dąbki
Ustka
Sopot
Jastarnia i Jurata
Świnoujście

Początki ruchu turystycznego w Polsce. Jak zaczęły się rozwijać nadmorskie ośrodki wypoczynkowe?

Ruch turystyczny w Polsce i rozwój nadmorskich ośrodków wypoczynkowych wiążą się z końcem XIX stulecia, jednak prawdziwy rozkwit nastąpił po odzyskaniu niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym. Polska w tym czasie dysponowała tylko niewielkim fragmentem dzisiejszego Pomorza, nie miała również żadnego nadającego się do przyjmowania dalekomorskich statków portu. Tym bardziej ambicje prekursorów ruchu turystycznego, a także władz młodego kraju były duże. Wraz z budową portu w Gdyni powstały w okolicznych miejscowościach kąpieliska gotowe na przyjęcie spragnionych morza Polaków. Te właśnie dążenia sprawiły, że ośrodki wypoczynkowe zyskiwały coraz większą popularność. Powstające na całym wybrzeżu kurorty i uzdrowiska nastawione były przede wszystkim na obsługę turystów z Królestwa Pruskiego, a nadmorskie miejscowości gościły zdecydowanie częściej letników z Berlina niż wczasowiczów z Warszawy. Jak rozwijały się poszczególne punkty turystyczne?

Międzyzdroje – cicha, rybacka wioska i znane kąpielisko

Historia Międzyzdrojów jako letniska przedstawia się podobnie do losów innych, podobnych miejsc rozsianych po całym Pomorzu. Na początku letnicy odwiedzający tę miejscowość cenili ciszę i spokój małej rybackiej osady położnej nieco na uboczu. Jednak już pod koniec XIX stulecia Międzyzdroje wyrosły na popularny i znany ośrodek, do którego zjeżdżali wczasowicze z całego kraju. Już w połowie dziewiętnastego wieku w sezonie letnim liczba odwiedzających przekroczyła liczbę zamieszkujących wieś rybaków. W niedługim czasie zaczęły powstawać tu hotele i pensjonaty mogące pomieścić kilka tysięcy turystów. Wyznaczone zostały plaże, a na początku ubiegłego wieku małe molo zostało rozbudowane do dzisiejszych rozmiarów. Kilkakrotnie przechodziło ono ciężkie chwile – cierpiało zarówno od sztormów, jak i od pożarów. Międzyzdroje dzisiaj to miejscowość na wskroś turystyczna. Niewiele w nich zostało z dawnej cichej rybackiej osady.

Molo w Międzyzdrojach

Rewal i Pobierowo – popularne miejsca odpoczynku dla Berlińczyków

Rewal jako miejscowość o charakterze letniskowym znany był już od początku XIX wieku. Przez bardzo długi czas zachował charakter małej rybackiej osady i kusił spokojem i klimatem zupełnie odmiennym niż ten w znanych pomorskich kurortach. Mimo to miejscowość zyskała dość duży rozgłos i popularność, zwłaszcza wśród mieszkańców dziewiętnastowiecznego Berlina. Spokój został zmącony dopiero na przełomie wieków, kiedy to wybudowane zostały pierwsze hotele, powstał park zdrojowy, a spokojna niegdyś osada przekształciła się w ruchliwy kurort. W pobliskim Pobierowie powstał w tym czasie luksusowy hotel, którego powstanie – jak podają zachowane do dnia dzisiejszego źródła – zainspirowane zostało przez pewnego niemieckiego nauczyciela, zauroczonego spokojem nadmorskiej miejscowości. Hotel Seeblick istnieje do dzisiaj, choć nie pełni już dawnej funkcji, a o jego odrestaurowanie zadbał nowy właściciel – Uniwersytet Szczeciński. Współczesny Rewal stara się zachować rybacki charakter i nie uzależnić całkowicie od kapryśnego rynku turystycznego. Po części się to udaje – działa w nim po dziś dzień morska przystań rybacka.

Ustronie Morskie – gwałtowna przemiana za sprawą kolei

Henkenhagen – bo taką nazwę miała ta miejscowość do końca II wojny światowej – była tylko małą, skromną, rybacką wioską, do której tylko z rzadka zaglądali nieliczni turyści. Wszystko zmieniło się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego stulecia, kiedy to ukończona została linia kolejowa łącząca Szczecin z Koszalinem. Możliwość bardzo łatwego i wygodnego dojazdu do tej części Pomorza sprawiła, że masowo zaczęli napływać inwestorzy, a niewielka wioska w krótkim czasie przekształciła się w tętniący życiem ośrodek wypoczynkowy, pełen hoteli i pensjonatów. Zbudowany został dom zdrojowy i Ustronie Morskie stało się popularnym uzdrowiskiem. Mieszkańcy Berlina i innych miast Niemiec zjeżdżali tutaj tłumnie, zachęceni ofertami biur podróży. Ustronie to w dalszym ciągu popularna miejscowość letniskowa, choć zdecydowanie mniej niż w swoich najlepszych czasach.

Kołobrzeg – popularne uzdrowisko i jedno z najstarszych miast w Polsce

Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku, co czyni go najstarszym miastem rejonu i jednym z najstarszych w Polsce. Rozgłos jako miejscowość turystyczna zdobył jednak w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy to odkryte zostały kołobrzeskie solanki, niezwykle bogate w dobroczynne związki mineralne. Niedługo po tym uruchomiono linię kolejową, a historia miasta nabrała rozpędu. Wybudowane zostało uzdrowisko, hotele i wiele pensjonatów. Nowo powstałe uzdrowisko wkrótce stało się jednym z najważniejszych tego rodzaju miejsc w Europie, do którego tłumnie ściągali kuracjusze z odległych nawet krajów. Historia miasta została brutalnie przerwana przez II wojnę światową, w czasie której Kołobrzeg został niemal całkowicie zniszczony. Dzisiejsze odbudowane miasto kontynuuje swoje stare, morskie tradycje. Znajduje się w nim ważny port obsługujący bałtycki ruch promowy, a także port wojenny.

Dąbki – od rybackiej wioski do jednego z najważniejszych uzdrowisk PRL

Dąbki to miejscowość, której historia zdecydowanie wyróżnia ją spośród wielu współczesnych nadbałtyckich kurortów. Wieś długo zachowała swój rybacki charakter, a mieszkańcy, mimo niemałego potencjału Dąbek, aż do ostatniej wojny nie porzucili swojego tradycyjnego zajęcia. Jeszcze na początku dwudziestego wieku do Dąbek docierali tylko nieliczni letnicy. Przed wojną powstało tu sanatorium, którego właścicielem była Berlińska Kasa Chorych. Historia Dąbek zwróciła się o sto osiemdziesiąt stopni po II wojnie światowej. Ze względu na panujący w okolicy, bardzo korzystny mikroklimat, powstało tu uzdrowisko, które w krótkim czasie wyrosło na jeden z najważniejszych tego rodzaju obiektów. Od początku było nastawione głównie na przyjmowanie dzieci. Również w czasach obecnych działa tu sanatorium.

Ustka – droga od ważnego portu bałtyckiego do popularnego letniska

Ustka przez długi czas, w przeciwieństwie do wielu nadbałtyckich miast i wsi, pełniła głównie rolę portu handlowego, a jej potencjał turystyczny pozostawał zdecydowanie na drugim planie. Za to jako port to pomorskie miasto aż do lat czterdziestych ubiegłego wieku było jednym z najważniejszych miejsc nad Bałtykiem. Przez Ustkę przechodził eksport towarów ze wschodnich Niemiec. Tutaj również zawijały statki przywożące dobra z odległych krajów. Port w Ustce rozwijał się i był ciągle rozbudowywany przez niemieckie władze aż do początku II wojny światowej. Jako miejscowość turystyczna Ustka nie pełniła aż tak ważnej roli jak inne miasta regionu. Ustka była raczej miastem pod tym względem pomijanym. Jeszcze na początku dwudziestego wieku lato spędzało tu głównie ziemiaństwo z regionu Pomorza, wynajmując miejsca u okolicznych rybaków. Charakter turystyczny miejscowości zaczął się rozwijać w latach trzydziestych, kiedy zbudowane zostało uzdrowisko, a miejscowość nabrała nieco bardziej turystycznego charakteru. Po wojnie Ustka była zdecydowanie miastem bardziej przemysłowym niż turystycznym. Funkcjonowała tutaj stocznia, a port morski wciąż pozostawał w użyciu. Dopiero przemiany ustrojowe lat dziewięćdziesiątych przyniosły Ustce zmiany. Port stracił na znaczeniu, a mieszkańcy nastawili się zdecydowanie bardziej na działalność turystyczną. Obecnie Ustka jest z jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Pomorza. W mieście i okolicach powstała duża ilość nowoczesnych hoteli i pensjonatów, z których korzystają odwiedzający ten zakątek wybrzeża letnicy.

Sopot – centrum turystyczne z tradycjami

Ludzie spacerujący po molo w Sopocie

Sopot to jedno z tych miejsc nad Bałtykiem, które z małej rybackiej osady wyrosły na turystyczny kurort z prawdziwego zdarzenia. Sopot zrobił to z wielkim rozmachem. Pierwsze domy, a właściwie dwory letniskowe pojawiły się w okolicach Sopotu już w osiemnastym wieku i wystawiane były przez bogatych kupców gdańskich, którzy założyli prawdziwą osadę luksusowych letnich willi z ogrodami. W późniejszych czasach wojenna zawierucha sprawiła, że sopockie dwory zostały opuszczone przez swoich właścicieli i trafiły na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku w ręce Carla Christopha Wegnera – kupca z Gdańska, który wybudował niedaleko sopockiej plaży pierwsze kąpielisko i połączył je z jedenastoma dworami, tworząc w regionie ośrodek wypoczynkowy. Ośrodek Wagnera nie przetrwał jednak próby czasu i dość szybko został opuszczony. Kolejny zakład kąpielowy – który z kolei przetrwał o wiele dłużej – otworzył w Sopocie Jean Georg Haffner w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku. Od tego czasu liczba gości odwiedzających Sopot stale rosła, by już po kilkudziesięciu latach – kiedy Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Berlinem – gościć rekordową jak na tamte czasy liczbę kilkunastu tysięcy odwiedzających rocznie. W mieście zaczęły szybko powstawać również inne inwestycje. Pojawiły się domy kuracyjne, wiele luksusowych hoteli i pensjonatów, a nawet tor do wyścigów konnych, który dostarczał rozrywki sopockim gościom. Na początku ubiegłego wieku oddano do użytku Teatr Leśny, który w późniejszych czasach stał się goszczącą sopocki festiwal muzyczny Operą Leśną. Odbywający się w Sopocie festiwal stał się kolejną atrakcją. Już na początku dziewiętnastego stulecia w Sopocie stanęło pierwsze molo, które od tego czasu było systematycznie rozbudowywane, by finalnie stać się największym tego rodzaju obiektem nad Bałtykiem. Dzisiejszy, będący już częścią Trójmiasta, Sopot to tętniąca życiem miejscowość turystyczna, która przyjmuje corocznie tysiące gości.

Jastarnia i Jurata – zadziwiająca przemiana

Dzisiaj może być trudno w to uwierzyć, ale niezwykle popularna turystycznie Jastarnia i będąca obecnie jej częścią Jurata, jeszcze sto lat temu były zagubionymi pośród sosnowego lasu i wydm zakątkami. Rozwój Jastarni został przyspieszony przez budowę linii kolejowej łączącej Hel z Gdynią. Później przyszła budowa portu i napływ coraz większej liczby turystów, co spowodowało, że w krótkim czasie mało znana kaszubska wioska stała się jednym z najczęściej odwiedzanych nadmorskich ośrodków. Jeszcze większą przemianę przeszła pobliska Jurata. Ta mała, ale urocza wieś przyciągnęła najbogatszych, którzy zaczęli stawiać w niej swoje wille. Później pojawiły się hotele i Jurata urosła do rangi najbardziej luksusowego kurortu turystycznego w Polsce. Jednym z najsłynniejszych w tamtym czasie był hotel Lido, który dzisiaj został już nieco zapomniany. W Juracie bywali najwybitniejsi przedstawiciele kultury polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Lato spędzała tu Magdalena Samozwaniec czy Jan Kiepura. Jurata stała się miejscem modnym, w którym należało bywać i w którym można było się spotkać z największymi ówczesnymi sławami. Dzisiejsza Jurata już nieco straciła ze swojego dawnego uroku i w znacznym stopniu upodobniła się do innych, podobnych miejscowości turystycznych.

Jaka jest historia nadmorskich ośrodków wypoczynkowych w Świnoujściu? Od ważnego portu przeładunkowego do popularnego kurortu

Świnoujście w swojej historii przechodziło wiele przemian, które ostatecznie doprowadziły do rozwinięcia się w mieście ośrodków wypoczynkowych na najwyższym poziomie, takich jak choćby West Baltic Resort. Najważniejsza zmiana nastąpiła w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Ten ważny port przyjmował ogromną ilość towarów, które docierały do niego z całego świata, a transportowane były stąd dalej, do Szczecina. Dysponował nowoczesną infrastrukturą i najwyższą na świecie latarnią morską. Jednak budowa kanału, który otworzył statkom morskim drogę bezpośrednio do Szczecina spowodowała, że Świnoujście straciło na znaczeniu. To, co z punktu widzenia handlu wydawało się katastrofą, dość szybko okazało się błogosławieństwem dla miasta. Malowniczo położone i świetnie skomunikowane z resztą Niemiec Świnoujście szybko przyciągnęło uwagę turystów, a wraz z nimi inwestorów zainteresowanych budową kąpielisk czy solankowych uzdrowisk. W krótkim czasie miasto wyrosło na jeden z najważniejszych kurortów Królestwa Pruskiego, ze świetnie przygotowaną bazą noclegową, uzdrowiskiem i atrakcjami dla odwiedzających. To właśnie wtedy rozbudowane zostało uzdrowisko i powstała słynna promenada.

Dzisiejsze Świnoujście odzyskało swój morski i portowy charakter, ale nie zapomniało również o letniskowych tradycjach, zaspokajając potrzeby turystów z Polski, Niemiec, Szwecji czy Danii. Warto wspomnieć chociażby ofertę ośrodka West Baltic Resort położonego tuż przy plaży wyróżnionej prestiżową międzynarodową nagrodą Błękitna Flaga. Ośrodek doskonale wpisuje się w tradycję miasta i zapewnia miejsca noclegowe, które zaspokajają potrzeby wymagających gości z całej Europy. Ośrodek kusi doskonałym położeniem – usytuowany jest nie tylko tuż przy plaży, ale jednocześnie bardzo blisko historycznego centrum Świnoujścia.

Kuter na plaży w Rewalu

Patrząc na historię centrów turystycznych Pomorza można zobaczyć pewien spójny obraz. To co łączy wszystkie opisane miejsca to ogromne zmiany, które przeszły, stając się miejscowościami nastawionymi głównie na turystykę. Choć dzisiaj po ich dawnych funkcjach pozostały co najwyżej zabytki, uważny obserwator wciąż może poczuć dawny klimat tych miejsc.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Nasze obiekty

Aparthotel Baltic Spa
Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
West Baltic Spa Resort
West Baltic Resort

Stefana Żeromskiego 22
72-600 Świnoujście

Tel. 0048 91 888 90 02
Tel. / Fax 0048 91 322 10 23
e-mail: info@westbaltic-resort.pl

Realizacja: blauge
Aparthotel Baltic SpaHotel MariSolFeniks ApartamentyRóża WiatrówApartament PegazLast minute Swinemuende

Warning: preg_match(): No ending delimiter '/' found in /alt/home/webmaster.pro-est/www/westbaltic-resort.pl/wp-content/plugins/ctaphone/ctaphone.php on line 42
Rezerwuj Nocleg
Warning: preg_match(): No ending delimiter '/' found in /alt/home/webmaster.pro-est/www/westbaltic-resort.pl/wp-content/plugins/ctaphone/ctaphone.php on line 42
>Zadzwoń

Warning: preg_match(): No ending delimiter '/' found in /alt/home/webmaster.pro-est/www/westbaltic-resort.pl/wp-content/plugins/ctaphone/ctaphone.php on line 42
Napisz
Średnia ocen: 0,0