Blog

Co warto zobaczyć w Świnoujściu i okolicach? Poznaj najciekawsze atrakcje Miasta 44 Wysp!

Co warto zobaczyć w Świnoujściu i okolicach? To pytanie zadają sobie co roku setki turystów. Miasto 44 Wysp w ciągu ostatnich kilku lat stało się jednym z ważniejszych kurortów nadbałtyckich, do którego chętnie przyjeżdżają Polacy z całego kraju. Niezwykle długa i piaszczysta plaża charakteryzująca się wyjątkowo miękkim piaskiem, promenada z bogatym zapleczem usługowo-gastronomicznym czy zabytkowa latarnia morska to tylko jedne z nielicznych atrakcji, jakie ma ono do zaoferowania. Można tutaj zobaczyć o wiele więcej. Ośrodek wypoczynkowy West Baltic Resort poleca najciekawsze miejsca do zobaczenia w Świnoujściu!

Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

Spis treści:
Niezwykle atrakcyjne miasto na polskim wybrzeżu
Atrakcje w okolicy
Zarezerwuj nocleg w ośrodku West Baltic Resort!

Świnoujście - niezwykle atrakcyjne miasto na polskim wybrzeżu. Co warto tu zobaczyć?

Świnoujście to niezwykle atrakcyjne miasto na polskim wybrzeżu, w którym warto zobaczyć zarówno zabytki i miejsca historyczne, jak i ciekawostki architektoniczne czy miejsca, w których spektakularnie rozwija się natura. Miasto 44 Wysp jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc znajdujących się dziś na nadbałtyckiej mapie Polski. Kurort cały czas intensywnie się rozwija, a co za tym idzie przyciąga masę wczasowiczów, którzy oczekują od swojego urlopu nie tylko leniwego plażowania, ale również aktywnie spędzonego czasu. Sama miejscowość jest niezwykle pięknie położona wśród wydm, lasów oraz parków krajobrazowych. Miłośnicy długich spacerów na łonie natury, nie będą więc mogli narzekać na zbyt małą ilość terenów rekreacyjnych.

Najpopularniejsze atrakcje

Z pewnością jedną z największych atrakcji miasta jest promenada, na której znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, kluby oraz typowe dla nadmorskich miast budki z goframi i lodami oraz sklepy i stragany z pamiątkami. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się również znajdująca się na deptaku Muszla Koncertowa, na której odbywają się liczne koncerty, dyskoteki, wydarzenia muzyczne oraz zabawy i konkursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Do jednych z najczęściej odwiedzanych przez wczasowiczów miejsc należy również Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Te wojskowo-historyczne jednostki zawierają świetnie zachowane schrony, które w bardzo dokładny sposób ukazują funkcjonowanie baz w czasie II wojny światowej i Zimnej Wojny.

Świnoujście ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, począwszy od wielu dostępnych ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, poprzez możliwość udania się na jednodniową wycieczkę zagraniczną statkiem, skończywszy na aktywnym spędzeniu wolnego czasu na uprawianiu różnego rodzaju sportów wodnych.

Wycieczka rowerowa w Świnoujściu

Planowanie wyjazdu – sprawdź, co chcesz zwiedzić!

Kraina 44 Wysp może się poszczycić wieloma interesującymi zabytkami, które z pewnością sprostają wymaganiom zarówno dużym, jak i małym turystom. Samo miasto znajduje się w strategicznym punkcie polskiego wybrzeża, co doprowadziło do powstania wielu wartych zobaczenia zakątków. Na które z nich powinno się jednak zwrócić szczególną uwagę?

Latarnia morska w Świnoujściu

Z pewnością jednym z najbardziej charakterystycznych dla tej nadmorskiej miejscowości zabytków jest latarnia morska. To najwyższy tego typu obiekt nad całym Bałtykiem, mający aż sześćdziesiąt pięć metrów wysokości. Turyści mogą tutaj wspiąć się na sam szczyt, pokonując ponad trzysta schodów. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama całej okolicy.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na wczasowiczów, którzy postanowili zawitać do tej części miasta. Bezpośrednio przy wieży latarni, zlokalizowane jest Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. W licznych pomieszczeniach z gablotami, dostępnych jest wiele pamiątek związanych z historią i życiem morskich pracowników. Zwiedzający mogą między innymi zobaczyć zabytkowe przyrządy nawigacyjne, a także skafander nurka.

Wieża widokowa

Osoby, które szczególnie cenią sobie piękne widoki, mają jeszcze jedną okazję do tego, aby z góry podziwiać panoramę Miasta 44 Wysp. W centrum kurortu, dokładnie przy ulicy Paderewskiego, między parkiem Chopina a Zdrojowym, zlokalizowana jest wieża stanowiąca obecnie kolejny punkt widokowy. Powstała ona na fundamentach dawnego kościoła protestanckiego. W odróżnieniu od latarni morskiej, tutaj panorama rozpościera się przede wszystkim na centralną część miasta oraz znajdujące się w pobliżu parki.

Historyczne forty wojskowe

W końcu XIX i początkach XX wieku Świnoujście stanowiło teren twierdzy wojskowej. Nic więc dziwnego, że zachowały się tutaj liczne zabytkowe forty. Większość z nich jest dostępna dla zwiedzających. Największym zainteresowaniem turystów zdecydowanie cieszy się jednak Fort Gerharda. Przewodnikiem po kompleksie jest pruski żołnierz, ubrany w tradycyjny mundur, który oprowadza grupy po najlepiej zachowanych militarnych miejscach. Warto również tutaj zwrócić uwagę na sam sposób zwiedzania fortu, bowiem przybiera on formę przeszkolenia wojskowego, w którym turyści na własnej skórze mogą doświadczyć tego, przez co codziennie przechodzą żołnierze w wojsku.

Przy Wybrzeżu Władysława IV zlokalizowane są kolejne dwa militarne forty: Anioła i Zachodni. Ten pierwszy, zbudowany został na podobieństwo rzymskiego mauzoleum. Złożony jest z trzypiętrowej rotundy, w której znajduje się kilka pomieszczeń zawierających eksponaty, rzeźby i fotografie nawiązujące do II wojny światowej. Oprócz tego turyści mają do dyspozycji basztę obserwacyjną oraz cieszącą się szczególną popularnością wśród najmłodszych wczasowiczów Salę Wikingów. Dodatkowo obok Fortu Anioła znajduje się nowo otwarta kopalnia bursztynu, w której można przyjrzeć się procesowi wykopu tego popularnego nadmorskiego kamienia.

W Forcie Zachodnim znajduje się Muzeum Historii Twierdzy. W pomieszczeniach zawarte są typowo militarne pamiątki, takie jak mundury, miny morskie, działa oraz torpedy. Ponadto, na zwiedzających w okresie letnim czeka wiele dodatkowych atrakcji organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Fortu Zachodniego. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą więc uczestniczyć w biegach przełajowych, imprezach artystycznych oraz wziąć udział w jarmarkach staroci oraz kolekcjonerskich kiermaszach militarnych.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

To kolejne miejsce na militarnej mapie Krainy 44 Wysp, którego historia związana jest głównie z okresem Zimnej Wojny. Zostało ono jednak zbudowane już w 1936 roku przez Niemców dla artylerzystów marynarki wojenny. Warto zauważyć, że przez wiele lat Podziemne Miasto było w całości ukryte oraz niedostępne dla zwiedzających. Kompleks składa się z kilkunastu krętych korytarzy połączonych z ukrytymi schronami. Całość oczywiście wybudowana jest pod ziemią, dokładnie pod morskimi wydmami. Turyści mogą tutaj zobaczyć telefoniczną centralę, mieszkania, magazyny, maszynownię, pomieszczenia sztabowe, a nawet kasyno. Przez Podziemne Miasto grupy turystów przeprowadza przewodnik, którym jest żołnierz wojska ludowego.

Osoby zainteresowane wizytą w tym niezwykłym miejscu muszą jednak pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą cieplejsze ubrania ze względu na to, że pod ziemią temperatura nie przekracza 10⁰C nawet w środku upalnego lata. Wejście odbywają się wyłącznie o konkretnych godzinach, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z dokładną rozpiską czasową.

Stawa Młyny w Świnoujściu

Wiatrak Stawa Młyny

Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świnoujścia, który widnieje na niemal wszystkich pocztówkach i magnesach z tej miejscowości. Stawa Młyny jest w rzeczywistości znakiem nawigacyjnym, powstałym w okresie modernizacji systemu nawigacyjnego, a także toru wodnego. Mimo iż jest to obiekt, który ogląda się wyłącznie od zewnątrz to mimo to przyciąga do siebie wielu turystów, którzy doceniają jego nietypowy kształt i estetykę. Stawa Młyny znajduje się tuż przy plaży, na falochronie wschodnim.

Co warto zobaczyć w okolicach Świnoujścia? Sprawdź ciekawe miejsca położone poza granicami miasta!

Osoby, które zamierzają spędzić w Świnoujściu nieco więcej czasu, mogą pokusić się o krótki wyjazd do pobliskich miejscowości i zobaczenie atrakcji znajdujących się w okolicy. Przede wszystkim w Zalesiu, Wolinie i Kamieniu Pomorskim znajduje się kilka ciekawych miejsc, którym z pewnością warto poświęcić trochę wolnego czasu.

Centrum Słowian i Wikingów

Na wyspie Ostrów zlokalizowane jest Centrum Słowian i Wikingów. Kompleks wiernie oddaje klimat średniowiecznej osady, począwszy od konstrukcji dawnych chat, poprzez cały układ miasteczka, na świątyniach skończywszy. Turyści mogą się tutaj również zmierzyć z tradycyjnymi czynnościami, z którymi musieli zmagać się nasi przodkowie. Zwiedzający mogą bez żadnych ograniczeń korzystać także z narzędzi czy mebli, nie obawiając się o to, że coś uszkodzą lub zniszczą.

Na terenie skansenu organizowane są też liczne wydarzenia, w tym zabawy, gry i konkursy o charakterze historycznym. Najpopularniejszą atrakcją organizowaną w Centrum Słowian i Wikingów jest jednak sierpniowy festiwal, uważany za jedno z największych tego typu wydarzeń w całej Europie. Co roku zjeżdżają tutaj tysiące miłośników średniowiecza, którzy mogą pochwalić się swoimi kostiumami i kolekcjami nawiązującymi do historycznych czasów.

Muzeum Minerałów

Znajdujące się w Kamieniu Pomorskim Muzeum Minerałów mieści się w średniowiecznej baszcie, która powstała już w 1308 roku. Wbrew pozorom wystawa jest bardzo obszerna i zróżnicowana. Goście mogą tutaj podziwiać wiele skamielin, minerałów czy tajemnicze kamienie nieznanego pochodzenia. Do najcenniejszych skarbów ekspozycji zalicza się jednak gniazdo dinozaura, kompletny szkielet Deinonych oraz kosmiczny meteoryt Gibeon.

W muzeum można także obejrzeć liczne filmy dokumentalne oraz wziąć udział w organizowanych co jakiś czas preselekcjach związanych z kamieniami i minerałami. Na zwiedzających czeka również taras widokowy z panoramą na Zalew Kamieński oraz wyspę Chrząszczewską.

Bałtycki Park Dinozaurów

Bałtycki Park Dinozaurów jest jedną z tych atrakcji, która niezwykle cieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście, można tutaj zobaczyć dokładnie odwzorowane modele dinozaurów, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat codziennego życia tych przerażających jaszczurek. W obrębie kompleksu dostępne są również wystawy zawierające eksponaty mineralogiczne, a także skamieniałości, dzięki którym turyści mogą poczuć niesamowity klimat zamierzchłej epoki.

Na terenie Bałtyckiego Parku Dinozaurów znajduje się również Park Safari, w którym żyją dziko różne gatunki zwierząt. Goście mogą tu podziwiać strusie, alpaki, świnki wietnamskie, owce kameruńskie, kuce, kangury czy lamy. Na najmłodszych gości czekają również dwa parki linowe, dmuchane zjeżdżalnie, salon gier, bungee oraz plac zabaw z przeszkodami.

Co jeszcze warto zobaczyć, będąc w Świnoujściu? Kraina 44 wysp jako gratka dla wielbicieli kontaktów z przyrodą

Oczywiście Kraina 44 Wysp to nie tylko muzea i parki rozrywkowe – będąc w Świnoujściu warto zobaczyć też niesamowite naturalne tereny, które kształtowały się przez tysiące lat. Wyjątkowo piękne otoczenie miejscowości pozwala nie tylko zapomnieć o zgiełku wielkich miast, ale również naładować energię na nadchodzące miesiące. To doskonałe miejsce dla osób aktywnych fizycznie, zarówno rowerzystów, jak i żeglarzy, wędkarzy a nawet kajakarzy. Świnoujście przyciąga także ornitologów, którzy mogą tutaj wypatrzeć wiele unikalnych i zagrożonych gatunków ptaków.

Woliński Park Narodowy

Jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w kraju, zlokalizowany jest na wyspie Wolin, pomiędzy Świnoujściem a Międzyzdrojami. Na szczególną uwagę zasługują tutaj lasy bukowe, wybrzeże klifowe, delta Świny oraz przybrzeżny odcinek Bałtyku. To wyjątkowo spokojne miejsce pozwala w pełni cieszyć się bliskim kontaktem z naturą. Wczasowicze najchętniej udają się w okolice delty Świny, położonej na wyjątkowym archipelagu rożnej wielkości wysp i wysepek. Osoby szukające większych wrażeń mogą udać się w krótki rejs prowadzący wraz z nurtem rzeki. Ornitologów z pewnością ucieszy jednak Karsiborska Kępa, na której znajduje się ptasi rezerwat wraz z hodowlą koników morskich. Warto również udać się w okolice Jeziora Turkusowego, które zachwyca zwiedzających swoją niespotykaną barwą.

Park Zdrojowy

Znajdujący się w centrum miasta Park Zdrojowy, jest jednym z najbardziej rozległych zielonych terenów Krainy 44 Wysp. Miejsce powstało już w 1826 roku i zostało w pełni zaprojektowane przez Petera Josefa Lenne, który odpowiada za stworzenie królewskich ogrodów w Berlinie oraz Poczdamie. Tutejsza roślinność obejmuje ponad sto pięćdziesiąt okazów śródziemnomorskich oraz wiele gatunków drzew i krzewów. Dostępne są również liczne ścieżki rowerowe oraz szlaki turystyczne. Bezpośrednio obok Parku Zdrojowego biegnie najważniejsza w mieście promenada nadmorska, kusząca wczasowiczów atrakcjami oraz lokalami gastronomicznymi.

Plaża w Świnoujściu

Nie można oczywiście zapominać o głównej atrakcji, dla której turyści z całego kraju decydują się spędzić swój urlop właśnie w tej części Polski. Świnoujska plaża uznawana jest bowiem za najpiękniejszą na całym wybrzeżu. Kąpielisko jest nie tylko wyjątkowo szerokie (momentami sięgające nawet stu metrów), ale również bardzo czyste i bezpieczne dla najmłodszych podróżników. To również właśnie tutaj znajduje się specjalnie wyznaczony odcinek dla właścicieli psów, którzy mogą swobodnie wyprowadzać swoich czworonożnych pupili.

Sama plaża jest niezwykle dobrze zagospodarowana. Oprócz wielu przybrzeżnych barów i knajpek, znajdują się tutaj liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz dmuchane place zabaw dla dzieci. Ta nadmorska część miasta jest również w pełni przystosowana do wymagań osób z niepełnosprawnościami.

Chcesz zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje? Zarezerwuj nocleg w ośrodku West Baltic Resort!

Wczasowicze, którzy chcą w pełni skorzystać ze wszystkich dostępnych w mieście atrakcji, koniecznie muszą zarezerwować nocleg w obiekcie, który będzie charakteryzował się przede wszystkim dogodną lokalizacją. Szczególnie warto więc bliżej zapoznać się z ofertą ośrodka wypoczynkowego West Baltic Resort!

Dostępne w obiekcie niezwykle luksusowe apartamenty z dużym metrażem okażą się idealnym rozwiązaniem zarówno dla rodzin z dziećmi, grup przyjaciół czy zakochanych par, które lubią mieć własną przestrzeń. Wszystkie pokoje wyposażone są wyłącznie w najwyższej jakości sprzęty, co szczególnie wpływa na komfort wakacyjnego odpoczynku. West Baltic Resort dba o wszystkich gości, dlatego rodzice podróżujący z dziećmi mogą również liczyć na wstawienie do pokoju różnego rodzaju udogodnień, w tym łóżeczka dla niemowląt. Warto dodać, że z apartamentów znajdujących się na wyższych piętrach, rozpościera się niesamowity widok na najbliższą okolicę.

Oferta spa i wellness

Na terenie ośrodka West Baltic Resort dla wszystkich gości, dostępna jest również strefa spa & wellness. Kryty basen, jacuzzi z bąbelkami czy kilka rodzajów saun, to tylko jedne z nielicznych atrakcji, czekających na turystów zatrzymujących się w naszym obiekcie. Szczególną popularnością cieszą się jednak zabiegi i masaże, które oprócz niesamowitego relaksu wykazują wiele właściwości zdrowotnych.

Kawiarnia i oferta wyżywienia

Dodatkowo, wczasowicze mają do dyspozycji kawiarnię Panoramę oraz restaurację, w której profesjonalni kucharze przygotowują niezwykle smaczne posiłki. Wykupienie wczasów z pełnym wyżywieniem jest również świetną opcją dla osób będących na różnego rodzaju dietach. Wystarczy jedynie przy rezerwacji poinformować personel o wytycznych związanych z jadłospisem, a nasi pracownicy już zadbają o to, aby Twoje menu składało się wyłącznie z potraw bezglutenowych, wegetariańskich albo wegańskich.

Wyjątkowe położenie

Największym atutem ośrodka wypoczynkowego West Baltic Resort jest jednak samo jego położenie. Obiekt zlokalizowany jest bezpośrednio przy plaży oraz obok tętniącej życiem promenady. Dzięki temu podczas pobytu w naszym ośrodku będziesz miał okazję szczegółowo poznać miejscowość oraz bez przeszkód skorzystać ze wszystkich możliwych atrakcji dostępnych w Krainie 44 Wysp i jej okolicach.

Dzieci bawiące się na plaży

Zarezerwuj pobyt już dziś!

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości, że Świnoujście jest jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji nad całym Bałtykiem. Przepiękna plaża, wiele zielonych terenów, a także duża dostępność zabytków, muzeów i parków rozrywki z pewnością sprostają wymaganiom wszystkich przyjeżdżających do Krainy 44 Wysp wczasowiczów. Decydując się na rezerwację noclegów w tej nadmorskiej miejscowości, warto jednak szczególną uwagę zwrócić na ośrodek wypoczynkowy West Baltic Resort. Doskonałe położenie obiektu w samym sercu Świnoujścia pozwala na swobodne skorzystanie ze wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Nie trzeba więc dodatkowo martwić się o liczne dojazdy i ciągłe organizowanie transportu. West Baltic Resort oferuje wyłącznie luksusowe apartamenty z wyposażeniem na najwyższym poziomie oraz dostępem do strefy wellness. Można również zdecydować się na wykupienie wczasów wraz z pełnym wyżywieniem. Lato coraz bliżej, nie czekaj więc, aż inni zarezerwują wszystkie dostępne pokoje i już teraz zapoznaj się z ofertą ośrodka West Baltic Resort!

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Nasze obiekty


Aparthotel Baltic Spa
Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
West Baltic Spa Resort

West Baltic Resort

Stefana Żeromskiego 22
72-600 Świnoujście

Tel. 0048 91 888 90 02
Tel. / Fax 0048 91 322 10 23
e-mail: info@westbaltic-resort.pl

Realizacja: blauge

Aparthotel Baltic SpaHotel MariSolFeniks ApartamentyRóża WiatrówApartament PegazLast minute Swinemuende