Blog

Atrakcje Świnoujścia dla turystów w każdym wieku. Zarezerwuj nocleg i spędzaj czas tak, jak lubisz!

Atrakcje w Świnoujściu to nie tylko przepiękna plaża i świeże powietrze o wysokiej zawartości jodu. Rezerwując nocleg w ośrodku wypoczynkowym West Baltic Resort, zyskujemy dostęp do strefy spa, basenu, jacuzzi i sauny! Ponadto dzięki dogodnej lokalizacji obiektu możemy korzystać także z ogromu innych atrakcji miasta. Sprawdź, gdzie warto się wybrać z dziećmi w trakcie rodzinnych wakacji nad morzem. Dowiedz się także, co zwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o historii Świnoujścia - jedynego w Polsce miasta położonego na terenie kilkudziesięciu wysp! Prezentujemy najciekawsze nadmorskie miejsca, także te po niemieckiej stronie wybrzeża. Z pewnością znajdziesz na naszej liście coś dla siebie!

Atrakcje Świnoujścia dla turystów w każdym wieku – zarezerwuj nocleg!

Spis treści:
Rodzinne wczasy
Najciekawsze zabytki i obiekty historyczne Świnoujścia
Wycieczka na niemiecką stronę wybrzeża

Na co warto zwrócić uwagę, kiedy szukamy noclegu w Świnoujściu na rodzinne wakacje? Jakie nadmorskie atrakcje będą idealne dla dzieci?

W Świnoujściu znajdziemy wiele fantastycznych atrakcji dla dzieci. Zanim jednak zaplanujemy wymarzony wypoczynek, musimy wybrać odpowiedni nocleg. Przy przeglądaniu ofert na rodzinne wakacje warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • bliskość ośrodka od ładnego i bezpiecznego kąpieliska,
 • opcję bezpłatnego noclegu dla maluszków w wieku do 3-5 lat,
 • możliwość wstawienia do pokoju łóżeczka niemowlęcego,
 • niższe ceny pobytu dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym,
 • dobrą ofertę gastronomiczną i możliwość wykupienia pełnego wyżywienia dla całej rodziny,
 • przytulne pokoje z osobnymi, komfortowymi łazienkami,
 • basen, jacuzzi i spa, aby móc zapewnić sobie i dzieciom rozrywkę w razie niepogody.

Odpowiednie warunki na nadmorskie wakacje z dziećmi znajdziemy w ośrodku wypoczynkowym West Baltic Resort w Świnoujściu. Właścicielom i obsłudze obiektu zależy na tym, aby każdy gość, niezależnie od wieku, czuł się komfortowo i miło spędził czas nad morzem. Nasi recepcjoniści służą też pomocą w wyborze lokalnych atrakcji. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Kopalnia bursztynu w Forcie Anioła

Bursztyny nierozerwalnie kojarzą nam się z morzem. Na deptakach i przy promenadach na wybrzeżu znajdują się liczne stragany i sklepiki sprzedające bransoletki, naszyjniki, kolczyki i pierścionki z bursztynami. W ofercie stoisk z pamiątkami nie brakuje także breloczków, ramek na zdjęcia ozdobionych złoto-brązowymi kamyczkami czy nawet sztućców z bursztynami w rękojeści. Wiele osób szuka też “złota Bałtyku” na plaży, nie jest to jednak takie proste. O wiele łatwiej przyjdzie nam to w Kopalni bursztynu w Forcie Anioła. Uczestnicy zabawy dostają specjalne sito służące do wydobycia żywicy. Znalezione okazy bursztynu mogą naturalnie zabrać ze sobą jako pamiątkę. Czas spędzony w Kopalni bursztynu z pewnością umili rodzinne wakacje z dziećmi.

Rezerwat ptaków Karsiborska Kępa

Karsibór to jedna z trzech największych wysp, na których znajduje się Świnoujście (pozostałe to Uznam i Wolin). Słynie z przepięknych okazów roślin, a także z bogatej fauny. Na wyspę Karsibór z pozostałych części Świnoujścia dostaniemy się, przechodząc przez most nad Starą Świną. Po krótkim spacerze znajdziemy się przy rezerwacie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, który działa nieprzerwanie już od 1993 roku. Rezerwat zajmuje obszar blisko 200 hektarów i jest lęgowiskiem ptaków siewkowatych, a także jednym z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki - bardzo rzadkiego ptaka. Na terenie Karsiborskiej Kępy znajduje się w sumie ponad 140 gatunków ptaków. Można je obserwować przez cały rok ze specjalnie przygotowanego i ukrytego przed zwierzętami miejsca w rezerwacie lub z wieży widokowej. Takie doświadczenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Mewy nad brzegiem Bałtyku

Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Warto z całą rodzinną odwiedzić jedno z najpopularniejszych i najciekawszych muzeów w Świnoujściu, aby poznać fascynującą historię połowu ryb. Instytucja ma swoją siedzibę w dawnym ratuszu miejskim. Wchodząc do budynku, warto zwrócić uwagę na zawieszony nad wejściem herb Świnoujścia. Znajduje się na nim wizerunek gryfa pomorskiego (mityczny stwór z ciałem lwa oraz głową, skrzydłami i pazurami orła), który trzyma białą kotwicę. Jeżeli chodzi o samo Muzeum Rybołówstwa Morskiego, ekspozycja obejmuje trzy działy:

 • przyrodniczy - wystawy dotyczące fauny Morza Bałtyckiego, Zatoki Pomorskiej, Zalewu Szczecińskiego oraz zimnych wód arktycznych i mórz ciepłych; zobaczymy tu także kolekcję bursztynu,
 • morski - narzędzia do połowu ryb, modele statków rybackich oraz przyrządy do nawigacji,
 • historyczny - dokumenty, ceramika, monety i inne przedmioty, z których niegdyś korzystano w Świnoujściu.

Zaplanuj wspaniały pobyt w ośrodku wypoczynkowym West Baltic Resort połączony ze zwiedzaniem Świnoujścia! Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne miasta

Pobyt w ośrodku wypoczynkowym West Baltic Resort to świetna okazja do bliższego poznania historii Świnoujścia przez zwiedzanie zabytków i korzystanie z innych wspaniałych atrakcji turystycznych. Na polskim wybrzeżu nie brakuje ciekawych miejsc, które w swoich murach kryją fascynujące opowieści z różnych epok. Warto wiedzieć, że na terenie, na którym dziś znajduje się Świnoujście, pierwsze osady ludzkie powstawały aż 5 tysięcy lat temu. Sprawdź, co działo się tu na przestrzeni wieków!

Historia Świnoujścia

Tereny nad rzeką Świną zostały włączone do Państwa Polskiego przez Mieszka I około tysiąc lat temu. W ciągu następnych dziesięcioleci obszar całego obecnego Pomorza Zachodniego należał kolejno do Duńczyków, Szwedów i Prusaków. W 1747 roku osiedle nad Świną oficjalnie ogłoszono portem morskim, a w 1765 roku Świnoujście otrzymało prawa miejskie od księcia Fryderyka Wielkiego. W XIX wieku port i obszar przy nim prężnie się rozwijał. Ze Świnoujścia zaczęły kursować statki pasażerskie, ponadto miasto uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem. W latach 1854-1857 zbudowano w Świnoujściu najwyższą wówczas na świecie latarnię morską. Miasto rozwijało się także jako kurort, którym ogłoszono je w 1824 roku. W 1895 roku w Świnoujściu odkryto źródła wód solankowych oraz borowiny (leczniczego torfu), co spowodowało zmianę statusu miasta z kurortu na uzdrowisko.

Prężny rozwój Pomorza został jednak zahamowany przez I i potem II wojnę światową. W latach 40. XX wieku w Świnoujściu funkcjonowała tylko mała stocznia oraz baza zaopatrzeniowa dla floty morskiej. Miasto i port zostały mocno zniszczone podczas nalotów alianckich w 1945 roku. Z kolei po zakończeniu wojny w Świnoujściu jeszcze przez kilkanaście lat stacjonowały wojska radzieckie. Stopniowo jednak odbudowywano miasto i zmieniano jego profil z wojskowego na handlowo-rybacki, chociaż do działalności uzdrowiskowej wrócono dopiero w 1959 roku. Wtedy właśnie powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Świnoujście, które dziś funkcjonuje jako jedna z największych i najnowocześniejszych tego typu inicjatyw w Polsce. Z kolei w latach 60. i 70. utworzono zespół portów Szczecin-Świnoujście, z których można było żeglować nawet do Skandynawii. Dziś do Świnoujścia turystów przyciągają głównie odkryte ponad sto lat temu złoża solankowe i borowinowe oraz piękna piaszczysta plaża.

Mężczyzna na falochronie

Ciekawe zabytki Świnoujścia

Prezentujemy listę kilku najciekawszych zabytków i obiektów historycznych, które pozwolą lepiej poznać dzieje i uroki Świnoujścia:

 • zespół fortów nad rzeką Świną wybudowanych w latach 1848-1864 oraz 1877-1900: Fort Wschodni (Gerharda), Fort Zachodni i Fort Anioła,
 • Kapitanat Portu z 1870 roku,
 • neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny “Stella Maris” (Gwiazda Morza),
 • kościół Chrystusa Króla,
 • wieża garnizonowego kościoła pod wezwaniem św. Marcina Lutra,
 • dawny Ratusz (obecnie znajduje się w nim wspomniane już Muzeum Rybołówstwa),
 • basen U-bootów na wyspie Karsibór,
 • Falochrony: Wschodni, Centralny i Zachodni,
 • Park Zdrojowy.

Stawa Młyny i zabiegi odmładzające w nadmorskich legendach

Miasto możemy poznawać przez pryzmat historii, ale równie ważnymi jego elementami są kultura i legendy przekazywane z ust do ust. Jedną z takich opowieści możemy odkryć, odwiedzając stary wiatrak Stawa Młyny. Podobno niegdyś mieszkał w nim młynarz, który doskonale znał się na magicznych zabiegach odmładzających. Pewnego razu do wiatraka przybyła kobieta wiedziona tajemniczym głosem. Szukała ratunku dla swojego męża, który mocno podupadł na zdrowiu po wieloletnich rejsach na morzu. Kobieta nie mogła pogodzić się z obecnym wyglądem swojego bardzo niegdyś przystojnego ukochanego. Młynarz polecił, aby mężczyzna okładał się błotem, kąpał się w morzu i dużo spacerował. Przyniosło to niesamowity skutek i od tamtej pory setki marynarzy przybywały do wiatraka po receptę na młody wygląd. Do dziś Świnoujście słynie z prozdrowotnych zabiegów, a Stawa Młyny przyciąga przebywających nad morzem turystów.

Zatopione miasto przy wyspie Uznam

Druga związana ze Świnoujściem legenda traktuje o zatopionym mieście Winety. Podobno leżało ono u północnych podnóży wyspy Uznam, na której dziś znajduje się ośrodek West Baltic Resort. Mityczne Winety słynęły z niezwykłego bogactwa i prężnego rozwoju. Miejski port w funkcjonował doskonale, a mieszkańcy żyli spokojnie w luksusie. Lokalna ludność wręcz pławiła się w bogactwie i rozrywkach, co nie spodobało się morskim bogom. Postanowili oni zesłać na Winety ogromne fale, które błyskawicznie zatopiły idealne miasto. Według legendy kamienista płycizna o nazwie Vinete Riff, która rozciąga się w odległości około 1 mili od brzegu wyspy Uznam to właśnie szczątki bogatej Winety. Podobno gdy morze jest spokojne, można dostrzec ruiny zatopionego miasta.

Masz zarezerwowany nocleg w Świnoujściu? Oprócz lokalnych atrakcji, poznaj także te po niemieckiej stronie wybrzeża!

Lokalizacja Świnoujścia pozwala nie tylko na korzystanie z miejscowych uroków, ale także na krótką wycieczkę w poszukiwaniu atrakcji po niemieckiej stronie wybrzeża. Miasto, w którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy West Baltic Resort, od granicy z Niemcami dzieli bowiem zaledwie kilka kilometrów. Sprawdź, na jakie zagraniczne atrakcje warto zwrócić uwagę podczas noclegu w Świnoujściu!

Pole golfowe w Korswandt

Wszyscy fani golfa lub amatorzy pragnący spróbować tej gry znajdą dla siebie idealną ofertę w ośrodku wypoczynkowym West Baltic Resort. Obiekt znajduje się zaledwie 8 km od niemieckiej miejscowości Korswandt, która słynie z pięknego osiemnastodołkowego pola golfowego. Jeżeli mamy ochotę się na nie wybrać, warto zainteresować się pakietem dla dwojga Full Swing. W cenie zestawu goście otrzymują 7 noclegów w luksusowym ośrodku wypoczynkowym w Świnoujściu, wyżywienie w postaci śniadania i kolacji, bezpłatny dostęp do strefy wellness (basen, jacuzzi i kompleks saun), a także 4 całodniowe rozgrywki na polu golfowym w Korswandt. West Baltic Resort zapewnia także dojazd na miejsce i powrót do Świnoujścia. Warto też wiedzieć, że jeżeli jedna z dwóch osób, dla których wykupiony jest pakiet Full Swing nie przepada za golfem, może wymienić grę na zestaw zabiegów w spa West Baltic Resort.

Dom do góry nogami w Trassenheide

Trassenheide to niewielka niemiecka miejscowość na wyspie Uznam. Wielu turystów z Polski przyjeżdża tu zobaczyć szalony dom postawiony na głowie, zbudowany w 2008 roku. Co ciekawe, ekscentryczną budowlę zaprojektowało dwóch architektów z Polski (Gołoś i Mikiciuk). Dom stoi na swoim dachu i jest pochylony pod kątem kilkunastu stopni względem podłoża. Osoby zwiedzające budowlę przechadzają się po suficie, zadzierając głowy do góry, aby obejrzeć podłogę domu stojącego „do góry nogami”. Wszystkie meble i elementy wyposażenia również są postawione „na głowie”. Wyjątkowy dom w Trassenheide stwarza świetną scenerię do robienia pamiątkowych zdjęć.

Mydło do zabiegów SPA

Farma Motyli w Trassenheide

Dom do góry nogami to nie jedyna atrakcja, która przyciąga turystów ze Świnoujścia do Trassenheide. Warto odwiedzić także Motylarnię - wejście do niej poznamy po ogromnej makiecie mrówki. W środku jednak znajdziemy mnóstwo kolorowych motyli, które w naturalnych warunkach występują wyłącznie w tropikach. Oprócz tych wyjątkowych stworzeń na Farmie Motyli znajdują się także przepiękne okazy wielobarwnych roślin, na przykład hibiskusy, bananowce czy orchidee. Ponadto na terenie Motylarni znajduje się wylęgarnia z kokonami, gdzie, jeśli dobrze trafimy, możemy zobaczyć, jak wylęga się motyl. Turyści mogą zwiedzać także część ekspozycyjną Farmy, gdzie ustawiono gabloty z motylami, bezkręgowcami i pająkami. Jest także wystawa minerałów. W sumie Motylarnia zajmuje powierzchnię blisko 5 000 metrów kwadratowych.

Świat przyrodniczych osobliwości w Heringsdorf

Kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić przy okazji wczasów w Świnoujściu, to Heringsdorf. Znajduje się w niej wyjątkowa ekspozycja - Świat przyrodniczych osobliwości - stworzona przez te same osoby, co Farma Motyli w Trassenheide. Wystawa w Heringsdorf zajmuje łączną powierzchnię 1 500 metrów kwadratowych i prezentuje 500 milionów lat historii przyrody. Świat przyrodniczych osobliwości obejmuje nietypowe formacje skalne, skamieniałości, muszle, kości dinozaurów, gniazdo z jajami wymarłych gadów, rzadkie insekty oraz kolorowe ryby. Atrakcją, która często robi tu największe wrażenie na turystach, jest niezwykła pieczara wyłożona kamieniami szlachetnymi.

Obserwatorium Manfreda von Ardenne w Heringsdorf

Przy okazji zwiedzanie Świata przyrodniczych osobliwości w Heringsdorf, warto też przejść się do Obserwatorium Manfreda von Ardenne, które znajduje się tuż przy promenadzie. Miejsce to otrzymało nazwę na cześć naukowca, który je stworzył i udostępnił zwiedzającym swoje bardzo cenne urządzenie, czyli teleskop wykonany przez słynnego konstruktora, Bernharda Schmidta. Tenże teleskop jest dziś już jedynym działającym urządzeniem w Obserwatorium Manfreda von Ardenne.

Oceanarium (Ozeaneum) w Stralsund

Imponująco duże oceanarium o powierzchni użytkowej aż 8 700 metrów kwadratowych znajdziemy na terenie dawnego portu w niemieckiej miejscowości Stralsund. Jest to trzeci co do wielkości tego typu obiekt na świecie. W Ozeaneum znajduje się aż 39 akwariów o łącznej pojemności około 6 milionów litrów. W zbiornikach jest blisko 7 tysięcy gatunków zwierząt i roślin morskich. Wiele z nich znajduje się pod specjalną ochroną z racji zagrożenia wyginięciem. Zdecydowanie warto odwiedzić Ozeaneum, aby dowiedzieć się więcej o faunie i florze Bałtyku, mórz północnych oraz północnego Atlantyku. Wszystko to w połączeniu z doskonałymi warunkami pobytu w ośrodku West Baltic Resort pozwoli nam w pełni wypocząć i powrócić do codziennego życia z nowymi pokładami energii.

Blog

Blog

więcej

Kamera na plaży

Kamera na plaży

więcej

Rezerwacja On-line

Rezerwacja

więcej

Jak do nas dojechać

Dojazd

więcej

W wolnym czasie

W wolnym czasie

więcej

Pracuj z nami

Pracuj z nami

więcej

Nasze obiekty


Aparthotel Baltic Spa
Apartamenty Feniks
Marisol
Róża Wiatrów
Apartament Pegaz
Rekrutacja
West Baltic Spa Resort

West Baltic Resort

Stefana Żeromskiego 22
72-600 Świnoujście

Tel. 0048 91 888 90 02
Tel. / Fax 0048 91 322 10 23
e-mail: info@westbaltic-resort.pl

Realizacja: blauge

Aparthotel Baltic SpaHotel MariSolFeniks ApartamentyRóża WiatrówApartament PegazLast minute Swinemuende